Jesteś tutaj:

Historia

Pierwsza szkoła w Hucinie powstała w 1938 r. Nauka odbywała się w domu prywatnym Pana M. Wiącka.  Po wybuchu II wojny światowej i w okresie okupacji szkoła przestała działać a dom Pana Wiącka został rozebrany przez Niemców.

Po  II wojnie światowej w 1945 roku szkołę zorganizowano na nowo w domu Pana Wilka. Pierwszym kierownikiem tej szkoły była Pani Katarzyna Ziomek pochodząca z kresów wschodnich.

Staraniem mieszkańców wsi otrzymano barak aż w Rzeszowie, barak ten został przywieziony furmankami do Huciny. Barak ten posłużył za szkołę, o jednym nauczycielu.

24 stycznia 1966 r. powołano  Społeczny komitet budowy szkoły z przewodniczącym Piotrem Potępą i zastępcą Józefem Kijem. Materiał budowlany pozyskano z likwidowanego poligonu wojskowego z Przyłęka.  Po czterech latach budowy, 22 lipca 1970 r oddano do użytku nowy budynek szkoły.

Na Początku XXI w. w wyniku niżu demograficznego do placówki zaczęło uczęszczać coraz mniej dzieci. Zaczęto poważnie zastanawiać się nad przyszłością szkoły. W 2010 roku powstała organizacja Stowarzyszenie Wieś Przyjazna Dzieciom składająca się z mieszkańców wsi. Stowarzyszenie przejęło od Gminy Niwiska prowadzenie szkoły i do dnia dzisiejszego jest jego organem prowadzącym.

1 września 2015 roku szkoła otrzymała patrona. św. Jana Pawła II. Niezwykły Polak, wielki papież i wspaniały człowiek. Przykład silnego charakteru oraz pełnej miłości i szacunku postawy wobec drugiego człowieka..

„Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście moja nadzieją” – te słowa św. Jana Pawła II zostały obrane jako drogowskaz działania całej społeczności Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II.

Rozwój szkoły, większa liczba uczniów uczęszczająca do placówki i reforma oświatowa wprowadzająca do szkół podstawowych klasy VII i VIII spowodowały, że budynek szkoły stał się za mały. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców, sołtys wsi, prezes i wiceprezes stowarzyszenia podjęto temat rozbudowy szkoły.

Dzięki ogromnej pomocy i wsparciu Pani Wójt, Przychylności Rady Gminy udało się dobudować dodatkowe pomieszczenia dydaktyczne. Uroczyste oddanie nowych sal lekcyjnych odbyło się 3 września 2018r.