,, Konstantynopolitańczykiewiczówna…czyli nieco o językach ”

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Jest to coroczne święto języków ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy w celu promowania wielojęzyczności na terenie całej Europy oraz wzajemnego zrozumienia pomiędzy kulturami.

Również nasza szkoła przystąpiła do obchodów tego święta. Samorząd  Uczniowski  wraz z opiekunem  przygotował  zajęcia, na których uczniowie próbowali swoich sił na łamaczach językowych, odgadywali znaczenia tzw. fałszywych idiomów oraz poznawali najdłuższe słowa świata a wśród nich polski 32 – literowy wyraz   ,, konstantynopolitańczykiewiczówna ”.

Następnie  obejrzano filmik, na którym zaprezentowano zmagania obcokrajowców z wymawianiem nazwisk polskich piłkarzy. Omówiono zagadnienia językowe stanowiące trudności dla obywateli innych krajów zamieszkujących w Polsce.

Na zakończenie obchodów, ku uciesze młodszych uczniów, dzieci wysłuchały piosenki ze znanej bajki ,, Kraina Lodu ” w kilku wersjach językowych.