Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Hucinie

ul. Wspólna 54, 36-147 Hucina

tel. 17 22 79 176

sphucina@interia.eu

Wielkanoc

27 marca br. grono pedagogiczne, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Hucinie wzięli udział w uroczystej akademii z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych. Aktorzy z  klasy trzeciej i czwartej przygotowali dla zgromadzonej publiczności niespodziankę w postaci programu telewizyjnego pt. "Nasze święta - nasze tradycje". Zaproszeni eksperci, grani przez uczniów, odpowiadali na pytania prowadzącej, jak na Lasowiacy przygotowywali się do świąt i jak je przeżywali, a reporter w terenie przepytywał napotkanych mieszkańców, w których oczywiście również wcielili się uczniowie.

Zebrani mogli dowiedzieć się, że Lasowiacy to jedna z większych grup etnograficznych naszego regionu zamieszkująca dzisiejsze tereny pomiędzy Wisłą i Sanem, a więc tereny, na których stoją i nasze domy. Poszczególni eksperci opowiadali o wielkich porządkach, które zaczynały się jeszcze przed Wielkim Czwartkiem, o ciszy i poście, które wprowadzano z momentem przeniesienia Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i które trwały cały Wielki Piątek. Można było usłyszeć również o ciekawostkach, jakoby z czwartku na piątek czarownice krążyły po wsiach i zabierały mleko krowom oraz że kobietom nie wolno było z domu wychodzić w tę noc. W Wielką Sobotę święciło się tradycyjnie pokarmy, a poświęconą wodą kropiło się odrzwia oraz wlewało jej część do studni. Jeden z zaproszonych do studia wspominał, że obowiązkowa dla Lasowiaków była niedzielna rezurekcja, a po niej uroczyste śniadanie z pieczonym z ciasta chlebowego baranem na stole. Niezwykłe poruszenie i radość wnieśli dyngusiarze napotkani przez reportera. Chwaląc się wyuczonymi wesołymi wierszykami na swoje występy w lany poniedziałek, nie szczędzili wody dziewczętom na widowni. Według tradycji to dziewczę, które było najbardziej mokre w tym dniu, miało zdecydowanie największe powodzenie u płci przeciwnej, a to wróżyło szczęście i dawało nadzieję na rychłe zamążpójście.

Na zakończenie swojego występu uczniowie zaprosili wszystkich zebranych do śpiewu i wspólnego uczczenia zbliżających się świąt. Głos zabrał również ks. Paweł Zdeb, katecheta, który opowiedział o całym Triduum oraz Wielkanocy, przypominając dlaczego się spotykamy i co jest najważniejsze podczas zbliżających się świąt.

Na zakończenie całej uroczystości, po życzeniach złożonych przez p. dyrektora Pawła Świdra, samorząd szkolny rozdał nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły i przedszkola pamiątkowe zakładki z wzorami lasowiackimi i świątecznymi życzeniami, składając tym samym świadectwo pamięci uczniów o swoich opiekunach oraz ukłonu dla tradycji naszej ziemi.

 

[Podczas tworzenia scenariusza uroczystości oraz niniejszego artykułu wykorzystano informacje o wielkanocnych zwyczajach Lasowiaków ze strony http://stalowemiasto.pl]

 

Sylwia Rauch

NA GÓRĘ