VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (WMT day)

"Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają..."

30 września 2016 r. obchodzony był VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (WMT day). Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II włączyła się w te szczególne obchody. Apel rozpoczynający matematyczną przygodę odbył się już 26 września. Uczniowie klas III, IV i V otrzymali podczas niego specjalny list do rodziców zapowiadający wszystkie wydarzenia Tygodnia z Tabliczką Mnożenia, poprzedzające piątkowe święto. Przedstawiono również na nim patrol egzaminacyjny, złożony z uczniów klasy II, którego zadaniem, w myśl hasła przewodniego obchodów "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają", było codzienne sprawdzanie aż do piątku, czy starsi koledzy potrafią mnożyć. Asystenci z w/w patrolu pomogli również przygotować specjalne plakaty zapraszające do świętowania VI Dnia Tabliczki Mnożenia. Oprócz kolorowych informacji i zaproszeń pojawiły się w całej szkole także dostarczone przez organizatorów WMT day barwne podpowiedzi, jak sobie poradzić z mnożeniem w pamięci większych liczb. Zaś 30 września na starszych uczniów czekała w szkole komisja egzaminacyjna, złożona z nauczyciela matematyki klas IV-V, p. Waldemara, oraz nauczycieli matematyki w edukacji wczesnoszkolnej, p. Agnieszki i p. Sylwii. Test ze znajomości tabliczki mnożenia odbył się na kartach egzaminacyjnych, przygotowanych specjalnie na ten dzień przez organizatorów. Według regulaminu obchodów po godzinie powtórzono egzamin dla osób, które nie poradziły sobie z poprzednim. Certyfikaty eksperta tabliczki mnożenia za bezbłędne wypełnienie testów otrzymało 13 osób spośród 24: 8 z klas IV-V oraz 5 z klasy III. Oprócz tego każdy uczestnik obchodów dostał pamiątkową naklejkę z tabliczką mnożenia. Swoje odznaki ekspertów przyznał również patrol egzaminacyjny. Codziennie przez 5 dni każdy uczeń otrzymywał od niego 3 matematyczne zagadki z zakresu tabliczki mnożenia do 100. Podstawą przyznania odznaki było wypełnienie tabelki odpowiedzi samymi plusami. Patrol wyposażony był w klepsydry, które pomagały odmierzać czas na odpowiedź. Na koniec szkolnego Tygodnia z Tabliczką Mnożenia również i uczniowie klasy II zostali nagrodzeni dyplomami asystentów i egzaminatorów.

Sylwia Rauch

Koordynator lokalny