Dzień liczby pi

W czwartek  14 marca zostało zorganizowane po raz pierwszy  „Święto Matematyki” w Szkole Podstawowej w Niwiskach.  Data święta 14 marca 2019 r. nie jest przypadkowa, ponieważ kojarzy się nam z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi.

Udział w tym konkursie brało udział 6 szkół: Szkoła Podstawowa w Siedlance, Niwiskach, Kosowach, Przyłęku, Hucisku oraz Hucinie.  Naszą szkołę godnie reprezentowała drużyna w składzie: Antonina Gwizdak (klasa 4), Mateusz Urban (klasa 5), Kacper Ozimek (klasa 6) oraz Dominik Miękina (klasa 7). Święto Matematyki składało się części zabawowej oraz części konkursowej.  Nad prawidłowym przebiegiem turnieju nadzorowała komisja, która przyznawała punkty w każdej kategorii.

Uroczyste rozpoczęcie „Święta Matematyki” nastąpiło o godzinie 9.00. Każda szkoła miała zaprezentować plakat o liczbie Pi. Następnie uczniowie zmagali się z rozwiązaniem gigantycznej krzyżówki matematycznej, która obejmowała podstawowe wiadomości matematyczne. Po krótkiej przerwie odbył się pokaz mody matematycznej. Po czym uczniowie rozwiązywali łamigłówki matematyczne.  W tej konkurencji drużyna musiała wykazać się logicznym myśleniem i spostrzegawczością.  W następnej konkurencji uczniowie mieli przedstawić  wiersz, rymowankę lub piosenkę o matematyce własnego autorstwa. Na samym końcu wylosowana osoba z drużyny miała napisać jak najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, których wcześniej mieli nauczyć się na pamięć jak najwięcej potrafili. Trzeba przyznać, że uczniowie mają bardzo dobrą pamięć do cyferek.

Na koniec uroczystości  Wójt Gminy Niwiska  Elżbieta Wróbel wraz z organizatorami konkursu wręczyli dyplomy, nagrody i upominki  każdej drużynie.  Uczniom naszej szkoły nie udało się stanąć na podium, aczkolwiek brakło niewiele punktów. Walka była bardzo wyrównana, a różnica w punktach niewielka. Celem obchodów Święta Matematyki  było pokazanie, że matematyka  to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i zabawa. Podsumowaniem tego dnia była słodka niespodzianka w postaci tortu.