Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. na początku lutego. Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest 11 lutego i odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

Podejmowane w nim inicjatywy mają zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online oraz zwrócić szczególną uwagę na istotę współpracy przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy bowiem - dzieci, młodzież i dorośli - angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia. Historię DBI oraz zasady bezpiecznego korzystania z internetu przybliżyli na apelu w dn. 11 lutego uczniowie klasy IV, V i VI. Odczytali najważniejsze reguły, pokazując je również w postaci symboli, które następnie zostały umieszczone w holu i korytarzach szkoły. W placówce zawisły również informacje o bezpłatnym numerze zaufania 116111 oraz plakaty zwracające uwagę na problem hejtu w sieci. Temat omawiany był również przez nauczycieli na lekcjach wychowawczych oraz zajęciach przedszkolnych. Uczniowie oglądali też wybrane filmiki z serii "Owce w sieci" i dyskutowali o sposobach zapewnienia sobie i innym bezpieczeństwa w sieci. Dzieci z oddziału przedszkolnego stworzyły swój własny plakat - jak bezpiecznie korzystać z komputera. Starsi tworzyli własne programy walki z hejtem w formie obrazkowej. Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia znacznie wpłynęły na większą świadomość uczniów przy korzystaniu z komputera i sieci.