Bajkowe drzewo czyli dzień postaci z bajek

14 listopada Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II po raz pierwszy włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa.

Ten dzień jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, podstawowego kierunku realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017.

Na początku spotkania uczniowie mieli za zadanie wysłuchanie opowieści czytanej prze nauczyciela, a następnie wykonanie zadania,  które wiązało się z tą oto legendą...

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami w bajkowym lesie rosło sobie drzewo. Ale nie było to zwyczajne drzewo, bowiem rosło w krainie bajki i baśni. Pewien stary już człowiek ściął je bowiem nie wiedział, że…. jest ono zaczarowane. Ponieważ drzewo, które chciał przeznaczyć na opał co raz to łkało i żaliło się cichym głosem, przestraszył się go i oddał je do fabryki. Ta zaś przerobiła go na papier. Papier ten trafił do pewnego Pana który był pisarzem i oto, papier ów zaczął szeptać mu do ucha nieznane bajki. Ten zapisywał je i tak powstała książka, prawdziwsza niż inne bo miała czarodziejską moc. On też napisał w jej zakończeniu to, co powiedział mu magiczny papier. Aby pomóc magicznemu drzewu wrócić znów do królestwa bajki dzieci musiały  narysować i przynieść drzewu bajkowe postacie. Na zakończenie przeczytaliśmy znane bajki takie jak Brzydkie Kaczątko, Jaś i Małgosia czy Czerwony Kapturek.

Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.