Światowy Dzień Kota

17 lutego 2017 roku Niepubliczne Przedszkole „Kraina Radości” oraz Szkoła Podstawowa im.św.Jana Pawła II w Hucinie obchodziła Światowy Dzień Kota.

Pomysłodawcą obchodzenia Światowego Dnia Kota w Polsce jest prezes Polskiej Federacji Felinologicznej „Felis Polonia" i redaktor naczelny ukazującego się do 2010 roku miesięcznika KOT, Wojciech-Albert Kurkowski.
Niezwykłe święto rozpoczęliśmy od przywitania naszego gościa- kota Krówki, który  przybył do szkoły wraz ze swoimi opiekunami- uczniami klasy pierwszej. Uczniowie klas O – III w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” przez cały tydzień poprzedzający ten dzień starali się wypożyczać i czytać książki o kotach.  Uczniowie klasy pierwszej przygotowali na ten dzień krótką inscenizację bajki Stanisława Jachowicza „Chory kotek”. Następnie zaśpiewaliśmy połączoną z pokazywaniem  piosenkę o kocie, pobawiliśmy się w małego kotka, który śpi. Starsi uczniowie przeczytali młodszym bajkę o „ Kocie,który szukał czarnego mleka”. Kolejnym punktem programu był konkurs w piciu mleka z miseczki, było to trudne zadanie, ale dzieci poradziły sobie z jego wykonaniem.

Niełatwym również zadaniem przygotowanym przez nauczyciela bibliotekarza  panią Agnieszkę okazało się objaśnianie znaczenia popularnych związków wyrazowych, jak np. „bawić się w kotka i myszkę” czy „spadać jak kot na cztery łapy”. Święto pokazało, że koty nie tylko mruczą i śpią,ale też pozostawiły swoje ślady w literaturze i języku.  Na koniec uczniowie wykonali maski kotków i zrobiliśmy  wspólne zdjęcie.

Koty, jako jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych, uszczęśliwiają ludzi, ale kot może znaleźć też u nas szczęście, jeżeli wiemy czego naprawdę potrzebuje. Każdego roku w szkole dzień ten jest okazją do radosnego dzielenia się osobistymi przeżyciami o kotkach, kocurach i kiciach. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.